Príbeh o nenásytnej húseničke

Alebo o tom ako tak malá húsenička dokáže naučiť tak veľa.

Kto už poznáte príbeh o nenásytnej húseničke, možno nájdete inšpiráciu ako ho s deťmi čítať. Kto ho nepoznáte, možno vám učaruje práve tak ako mne a môjmu synovi.

Autor Eric Carle je svetovo uznávaný detský autor a jeho príbeh o húseničke je asi jeho najznámejšim dielom. Nenásytná húsenička je maličká nenápadná kniha, ktorú by ste si možno v kníhkupectve ani nevšimli. A pritom bola preložená do viac ako 50 jazykov a predaných bolo niečo vyše 33 miliónov výtlačkov.

Či si ju budete čítať s 1 ročným dieťaťom, či azda 4 ročným, každé dieťa si v nej niečo nájde, čo mu učaruje. Príbeh je písaný jednoducho, textu je minimum a obrázky sú pestrofarebné.

Čo všetko naučí deti nenásytná húsenička?

  • farby
  • dni v týždni
  • pomenovanie jedál – jablko, slivka, jahoda, uhorka, koláč a pod.
  • počítanie do 5
  • jednoduché chápanie čo je zdravé a čo nie
  • životný cyklus motýľa

Ako si čítať a hrať sa s nenásytnou húseničkou?

Na internete nájdete množstvo pracovných listov ku knihe, či už na riešenie rôznych úloh alebo vyfarbovanie. Takého pracovné listy sú podľa môjho názoru pre staršie detičky.

Menším detičkám urobte zážitkové čítanie s malou ochutnávkou. Tak ako sa prehrýza húsenička každý deň cez jednotlivé ovocie, dajte ho deťom ovoňať a ochutnať. Zradné to môže byť pri takých koláčikoch a lízatkách, z ktorých ale húseničku rozbolelo bruško, tak aj deťom to treba vysvetliť.

Zahrajte sa s deťmi na húseničku, ktorá sa prehrýza cez všetky jedlá. V knihe je totižto v každom jedle dierka, ako keby cez neho naozaj prehrýzla húsenička.

Pri čítaní deti objavia malý veľký zázrak prírody ako sa z jedného malého vajíčka dokáže vykľuť nádherný pestrofarebný motýľ.

A čo sa môjmu synovi najviac páčilo a doteraz si túto aktivitu pýta aj sám, je kŕmenie húseničky.

Vyrobte si húseničku sami rýchlo a jednoducho. Čo potrebujete?

  • rolka z kuchynských utierok
  • rolka z toaletného papiera
  • kúsok kartónu
  • farbičky
  • lepidlo alebo lepiaca pištoľ
  • tlačiareň
  • nožnice

Ako prvé vyrobíme húseničku. Na rolku z kuchynských utierok nakreslíme obrysy húsenice. Hlavu nakreslíme väčšiu, pretože jej budeme vystrihovať ústa, cez ktoré musia prejsť kartónové kartičky. Farbičkami vyfarbíme telo a hlavu, dokreslíme oči, ústa, tykadlá. Z kartónu vystrihneme štvorec, ktorý bude tvoriť podstavec húseničky. Dobrým lepidlom, prípadne lepiacou pištoľou ho prilepíme a nechám poriadne zaschnúť.

Medzitým si pripravíme kartónové kartičky. Vytlačte si predlohu, ktorú som pre vás pripravila.

Farbičkami vyfarbite jednotlivé jedlá, zakuklenú húsenicu a motýľa. Vyfarbovala som podľa knihy, aby to spolu ladilo. Ak máte väčšie detičky, kľudne to vyfarbujte spolu. Vystrihnite jedlá (nemusí to byť strihané úplne presne podľa čiar) a prilepte ich na kartón v rozpätí aspoň 1-2 cm od seba. Keď lepidlo zaschne, vystrihnite z kartóna kartičky.

Ak máte kartičky hotové, vystrihnite húseničke ústa tak, aby prešla aj najširšia kartička.

Na záver zostala zostala ešte zakuklená húsenička a motýľ. Tie nalepte na rolku z toaletného papiera. Kuklu z vonkajšej strany a motýľa z vnútornej strany. Rolku rozstrihnite cik-tak, aby to vyzeralo ako prasknutá kukla.

Pozrite si ukážku ako so synom kŕmime našu nenásytnú húseničku (podmienky na natáčanie žiaľ neboli ideálne a synovi sa kvôli natáčaniu nechcelo spolupracovať).

Komentáre

0 komentárov k “Príbeh o nenásytnej húseničkePridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *