Veru je veľkou výhodou mať poľovníka v rodine, lebo k srnčiemu mäsu sa človek len tak ľahko nedostane. A keď už áno, tak srnčí guláš v bochníku stojí zato.
Ako na srnčí guláš v bochníku
Na 3 porcie potrebujem:
- 600 g srnčieho vykosteného stehna
- 1 fľaštička leča
- 1 veľký zemiak
- 1 väčšia cibuľa
- pór – asi 10 cm zo stonky
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 vňaťový zväzok
- koreniny – červená paprika, drvená rasca, bazalka, majoránka, mleté čierne korenie, soľ
- olej
Cibuľu pokrájam nadrobno a na oleji pomaly restujem v hlbokej panvici. Medzitým odblaním srnčie stehno a mäso porežem na kocky. Postupne pridávam k cibuli, ochutím 1 čl mletej červenej papriky a 1 čl drvenej rasce a spolu restujem. Keď sa mäso zatiahne, podlejem trochou vody, panvicu prikryjem pokrievkou a dusím asi hodinu. Priebežne podlievam vodou, ak je to potrebné.
K mäsu pridám lečo, na väčšie kusy nakrájaný zemiak, pretlačený cesnak a na krúžky nakrájaný pór. Opäť prikryjem a nechám dusiť.
Lečo a pór sa rozvaria, čím guláš zahustia. Zemiak tiež po nejakom čase zmäkne, postupne ho vareškou popučím.
Asi po ďalšej hodine ochutím guláš zvyšnými koreninami (okrem soli) a prihodím vňaťový zväzok na vyvarenie. Po celý čas hustotu regulujem prilievaním vody.
Srnčie mäso je potrebné dusiť pomerne dlho, kým zmäkne. Trvá to približne 3 hodiny. Na záver vyberiem vyvarený vňaťový zväzok a guláš osolím.
Ako na bochník:
Ak ste sa rozhodli upiecť si domáce bochníky, začnite s prípravou ešte pred varením guláša.
Bochníky som piekla podľa môjho receptu na jednoduchý chlieb. Pripravila som si cesto z 1 kg múky (ingrediencie v recepte som zdvojnásobila). Po vykysnutí som cesto rozdelila na 3 časti (po 600 g, 600 g a 400 g, menší bochník bol pre syna) a vytvarovala do okrúhla, podobne ako keď pripravujem buchty. Piekla som ich v okrúhlych formách. Odporúčam piecť všetky tri bochníky naraz, aby cesto pri dlhšom státi neprekyslo.
Po upečení som bochníky nechala chvíľu vychladiť. Nožom som vyrezala vrchnú časť ako keby „pokrievku“ a vnútro chleba som povyberala. Snažila som sa nechať dostatočne hrubú vrstvu v spodnej časti, aby chlieb nepresiakol, keď načerpám guláš.
TIPY:
- Ak nemáte lečo, narežte do gulášu 1 väčšiu bielu papriku na tenké pásiky a 2 stredne veľké paradajky na kocky.
- Guláš možno podávať aj bez bochníka, buď s knedlíkom alebo s chlebom.
- Hustotu gulášu regulujem vodou, možno uvariť hustejší guláš alebo redší na štýl polievky.
- Vnútro bochníka nevyhadzujte, je z neho vynikajúci chlebový knedlík.
0 komentárov k “Srnčí guláš v bochníku”Pridajte vlastný →