Tipy a triky nielen s lineckým cestom

Pečenie bolo môjmu srdcu vždy bližšie ako varenie. Myslím, že som na tom veľmi podobne ako moja mamka, ktorá bola pre svoje koláče a zákusky vychýrená široko ďaleko. Síce sa na ňu nechytám ani zďaleka, ale možno rokmi praxe sa aspoň priblížim.

Zopár mojich postrehov, ktoré vám hádam pomôžu pri práci nielen s lineckým cestom. Čo sa týka receptov, tých nájdete na internete veľa, stačí si nájsť ten svoj obľúbený. Moje recepty nájdete v kategórii Moje pečenie.

Múka:

Používa sa hladká múka, či už pšeničná alebo špaldová. Múku vždy preosejem, potom je vzdušnejšia, aj koláčiky sú jemnejšie.

Cukor:

Akýkoľvek druh cukru použijem, mal by mať práškovú konzistenciu. Ak nemám po ruke práškový, rozmixujem (buď vo výkonnom mixéri alebo mlynčeku na kávu) kryštálový. Tak ako múku, aj cukor je potrebné preosiať.

Raz som použila kokosový, ktorý nebol rozmixovaný. Na chuť to nemalo veľmi vplyv, no cesto bolo trochu fľakaté, keď sa cukor pri pečení rozpustil.

Ide to samozrejme aj bez cukru. Dá sa použiť aj med, či napríklad sirup.

Maslo:

Najideálnejšie je 82% maslo, neskúšala som doteraz nahradiť ho. Do cesta sa odporúča chladné cesto, vybrané priamo z chladničky. Aby sa lepšie cesto hnietlo, narežem maslo na tenké plátky.

Cesto:

Ja osobne hnetiem cesto rukou, tak mám istotu, že som dobre cesto prehnietla. Je však potrebné pracovať rýchlo, aby sa cesto veľmi nerozohrialo. Cesto by sa nemalo trhať, no tiež by nemalo byť veľmi lepivé.

Lepšie sa samozrejme pracuje s menším cestom. Ak mám väčšiu dávku, po vyhnetení si ju rozdelím na menšie časti (napr. cesto z 250 g múky rozdeľte na 2 časti). Z cesta urobím namiesto guľky placku, lepšie sa potom vaľká.

Cesto sa odkladá aspoň na 24 hodín odležať do chladničky. Zabalím ho do potravinárskej fólie alebo igelitového vrecka.

Pred vaľkaním cesto vyberiem aspoň 15 – 20 minút skôr z chladničky. Dosku, valček aj vykrajovačky pomúčim. Cesto vyvaľkám na hrúbku 3 – 4 mm. Pečením cesto nenarastie, no nesmie byť ani príliš tenké, aby sa koláčik nezlomil. Myslite aj na to, že linecké koláčky sa spájajú, tak aby neboli potom príliš hrubé.

Najlepšie sa pracuje s cestom, keď je chladné. Pomerne rýchlo sa zohreje, a tak je práca s ním už ťažšia. Preto je lepšie mať cesto rozdelené na menšie časti. Zvyšky, ktoré ostanú z vykrajovania, vyhnetiem a odložím späť do chladničky. Medzitým pracujem s ďaľšou chladnou časťou cesta. A tak to striedam.

Tým, že je cesto chladnejšie, lepšie sa s ním pracuje, nepotrebujem veľa múčiť a cesto nenasiakne veľa múky, čo by mohlo spôsobiť, že koláčiky budú tvrdšie a lámavé.

Linecké koláčiky zvyknem vykrajovať na dva spôsoby. Časť s dierkou a časť bez dierky. Aby sa mi množstvo nepomiešalo a neostal zvyšný koláčik bez dvojice, ukladám ich pod seba.

Koláčiky pečiem na papieri na pečenie, tak mám istotu, že sa neprilepia.

Po upečení nechám koláčiky na plechu úplne vychladnúť. Za horúca sa ľahko lámu. Platí to nielen pre linecké cesto, ale aj pre medovníčky, či maslové sušienky.

Ak koláčiky spájam džemom, robím to tak, že zlepím stále rubnú stranu (spodná časť na ktorej sa piekli). Tak vyzerajú z oboch strán pekne. Na nanášanie džemu používam cifrovačku. Zabránim tak „zašpineniu“ koláčika.

Ak nemáte cifrovačku, dobre poslúži aj igelitové vrecko, na ktorom odstrihnete rožok. Pozor, džem je potrebné dobre premiešať a nesmie obsahovať kúsky ovocia.

Komentáre

0 komentárov k “Tipy a triky nielen s lineckým cestomPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *